קבוצת "פאזל יזרעאלי" במכללת עמק יזרעאל - רב שיח תרבותי או שיח רב תרבותי?

שייך לפרוייקט: 

כשהיד מושטת מבפנים,
שיח אמיץ העולה מתוך צורך פנימי עמוק.
סטודנטית שיזמה והובילה מתוך מוטיבציה וסקרנות עמוקים, הביאה לפתיחת הקבוצה, כמוה לא פגשתי מזמן. קבוצה פעילה, יוזמת וסקרנית..

אם נסקור את רוב קבוצות השיח ומקורן, נגלה מן הסתם כי הן נוצרו מלמטה - bottom up, ארגון או אדם בעל אידיאולוגיה פוליטית מסוימת מחליט לשנות את פני החברה ולהביא שלום / דו קיום / שיח תוך יצירת מפגש מלאכותי בין תרבויות. בדרך-כלל ינסה היוזם לייצר קבוצה הטרוגנית בעלת התפלגות, המאזנת בין הכוחות ומביאה משתתפים, שיעמדו בסטראוטיפים המקובלים לכל אחד מסיווגי התרבויות. ערבי, יהודי, גרוזיני, מרוקאי ואמריקאי...עלו למכונית....בתוך השיח ננסה להדגיש צבעים, הסותרים לחלוטין ומבטלים את הידע הקודם על מנת לבסס ידע חדש: " כולנו אותו דבר " .

מעיין גמליאל היא חלומה הרטוב של כל מנחה. סטודנטית מן המניין שנה שלישית בלימודי כלכלה, שייצרה bottom up ועוררה עשייה מתוך צורך. מעיין ניסתה לפצח את שאלת ההתבדלות התרבותית בנוף הסטודנטיאלי של מכללת עמק יזרעאל. היא נחשפה לערב רב של תרבויות אשר התפלגו לקבוצות סגורות  ללא היפתחות ושיח בניהן.

מתוך עניין וסקרנות בחבריה לספסל הלימודים  יזמה את קבוצת פאזל יזרעאלי. כמה פעמים באמת קם אדם, שואל שאלה ומחליט לעשות מעשה? מעיין היא אחת מאותם 8 אחוזים בחברה אשר יוזמת ומובילה מתוך מוטיבציה וסקרנות עמוקים.  מעיין פנתה למרכז הלל ומשם צמחה יוזמה משותפת עם עמותת מבט, אשר הביאה את הכלים וההנחיה ליצירת קבוצת משימה לומדת. בנינו תכנית בהתאם לחזונה של מעיין להקמת קבוצה המייצרת שיח רב תרבותי, מרחיבה  את מעגלי ההשפעה ומייצרת פעילות החושפת את כלל המכללה, בשאיפה לייצר יותר מודעות ופתיחות למפגשים ושותפות בין הקבוצות המתבדלות.

היוזמה אמנם החלה מאוחר, עם חששות שקהל היעד לא יגלה עניין, שלא תהיה הענות לפעילות מתוך עומס במערכת השעות, ושתהיה הימנעות מנגיעה וחשיפה בנושאים חברתיים כואבים. כמו כן, שיווק התוכנית באמצע סמסטר הייתה משימה קשה ומסורבלת. ואכן, במפגש הראשון נכחו 3 משתתפים כולל מעיין. החלטנו לקיים את המפגש כמתוכנן וכך, בשבוע שלאחר מכן צמחה הקבוצה ל 12 משתתפים, ובשבוע שלאחריו סגרנו את הקבוצה למשתתפים נוספים לאחר שהגענו למניין 18.
לא אנחנו בחרנו במשתתפים - הם בחרו בנו. כיום יש לנו קבוצה הטרוגנית להפליא, אך עדיין לא אחת שעומדת בציפיות ההתפלגות החברתית - חסרים לנו נציגות לבני העדה האתיופים ויוצאי רוסיה, כמו גם נציגות של בני קיבוצים וכדומה, עם זאת יש לנו מגוון גילאים בין 20-50 ויש לנו בליל שפות, דתות, ערכים מגדרים מגזרים ושפות.

יש לנו קבוצה שכיף להיות בה, חברי הקבוצה מחויבים לעשייה וללמידה, מגלים סקרנות רבה ושותפים מלאים בשיח ובעשייה. כל מפגש, למרות שהוא בתום יום לימודים ארוך, נמשך מעבר לזמן הקצוב, מעורר שאלות ויוזמות המונעות ע"י המשתתפים. כלי ההסתכלות והבחינה שהמשתתפים זוכים להם במהלך הסדנאות מוטמעים במהירות והפכים חלק מהשיח, המשתתפים מגיעים עם חוויות ועדויות מחייהם, כיצד הכלים שרכשו במפגשים מאפשרים להם לבחון ולהתנהל אחרת בחייהם מחוץ לקבוצה. חברויות נוצרו, קבוצת פייסבוק פעילה מתקיימת ומקדמת את מטרותיהם של המשתתפים בה.

כמנחת קבוצות מזה 15 שנה מזמן לא נחשפתי לקבוצה כה פעילה ויוזמת, סקרנית ובעלת מניעים אישיים עמוקים. עושה רושם כי המתודה והכלים המוצעים במפגשים בהחלט נוגעים בשורשים ומייצרים שיח אחר, שיח אינטימי, כנה, המאתגר ודורש מהמשתתפים בו אומץ רב. פעמים רבות אנו מפרקים רגשות ותפיסות שאינם מקובלים בשיח, ומאפשרים להם להתקיים לצד הקונפליקט והקושי וללא דחיקת המשתתפים לכיווני מחשבה "לגיטימיים" או "מגונים". ועדיין המשתתפים מאתגרים עצמם מוסרית, ובוחנים את האמת הפנימית שלהם ומה הם המניעים לכיווני חשיבה אלו.

בתוך המפגש צפים קונפליקטים אישיים של המשתתפים מול התרבות אליה הם משויכים ומעגלי הזהות וההשתייכות שלהם. פעמים רבות צפים קונפליקטים במפגש אישי פנימי , לדוגמה בין הגדרה מגדרית לתפיסות דתיות או בין עמדות פוליטיות לקשרים אישיים, או השתייכות אתנית לפעולה חברתית או השתייכות לסקטור מקצועי וכו'.

מבחינה מקצועית, קבוצת פאזל יזרעאלי מצליחה לעורר בי תקווה לאפשרות של צמיחה ממפגשים מעין אלו בתחומים האקדמיה, לחברה המקיימת תרבות רבגונית. חברה המגיעה להסכמה על ערכי יסוד ומאפשרת מארג חיים של רב שיח הכולל בתוכו צלילים וגוונים, ניחוחות, מחשבות רגשות, אמונות ומגע מחבר, המייצר בתוכו דינמיקה המאפשרת רגעי חיבור והפרדות. תקוה למארג חברתי המייצר קהילה רחבה ופתוחה לבני אדם, ייחודיים ויחידים ככל שיהיו.

כתבה: מילי רומי, מנחת הקבוצה, מרץ 2012

שתף