מפגשים מחוץ לכיתה – סיורים של הותיקים בפרויקט מנהיגות קהילתית בחיפה

שייך לפרוייקט: 

באוניברסיטת חיפה מפעילה עמותת מבט מספר פרויקטים,  ביניהם תכנית מנהיגות קהילתית. השנה מתקיים מודל חדש של תכנית ותיקים – סטודנטים המשתתפים בתכנית זו השנה השניה. נספר על פרויקט הסיורים ששותפים לו סטודנטים יהודים וערבים, אשר מתכננים ומארגנים את הסיורים בעצמם. מה שעוד מייחד את הפרויקט, זה שבמקום לשבת בכיתה – יוצאים, או בעצם נוסעים החוצה.

החוצה זה לראות אילו מין חיים משותפים יש באזור. את הקבוצה מוביל ליאור שורר מנהל העמותה, עד כה התקיימו שני סיורים: הראשון בחיפה שהחל בגן הבהאים, המשיך למושבה הגרמנית וואדי ניסנאס. הסיור השני התקיים בעיר העתיקה בעכו - עליו נרחיב בכתבה.

האם זה לא סיור תיירותי רגיל? שאלתי את סנדרה שהשתתפה בסיור.
סנדרה הסבירה לי, שהמפגשים עושים את הסיור שונה: "פגשנו בחורה ערבייה בואדי ניסנאס שהסבירה לנו ולקחה אותנו גם לבית הגפן, ומישהו אחר פגש אותנו במושבה הגרמנית וסיפר על האינטראקציה במקום, ועל כך שיהודים וערבים נפגשים גם באותם מקומות."
ועוד הוסיפה: "לי כחיפאית, המפגש הערבי -יהודי לא מחדש, אבל הופתעתי לראות עד כמה הופתעו אלה שלא גרים בחיפה."

על הסיור בעכו מספרת סנדרה: "פגשנו פעיל זכויות אדם ערבי  בשם סמי הווארי. סמי חשף עוולות שקורות בעכו העתיקה בעיקר בנושא דיור, הוא גם בעיקר הראה את ההפרדה בין יהודים וערבים והדגיש את הגזענות שחווים הערבים ואת חלוקת המשאבים הבלתי שוויונית, להבדיל מחיפה" אומרת סנדרה "ששם יש יותר ערבוב  אפילו אם זה לאו דווקא דו קיום."
לדוגמא, סיפר הווארי על הארועים שקשורים בחאן אל עומדן. זהו חאן ייחודי ועתיק אשר עומד סגור מזה שנים רבות. החברה לפיתוח עכו העתיקה הוציאה מכרז לפיתוח השטח לתיירות, שכולל כתנאי את פינוי המשפחות הגרות במתחם החאן. תושבי עכו העתיקה מחו על הכוונה לפנות אותם בשם הפיתוח. נכון לעכשיו תכניות הפיתוח לא מתקדמות, מכיוון שלמכרז לא הוגשה אף הצעה. זאת מכיוון שלא נמצא יזם שיסכים לקחת על עצמו את הפרוייקט, הכולל פינוי תושבים.

עבור דועאא אבו סלאח מסחנין, סטודנטית לתואר שני בלקויות למידה, המפגש עם סמי היה מפגש חוזר. היא סיירה עימו בעכו ב-2008 ומבחינתה לדבריו שום דבר לא השתנה, שזה עצוב, אבל פחות קשה ממה שהיא שמעה לפני יותר מ5- שנים. "מבחינתי", היא אומרת, "הדבר החדש היחיד שראיתי זה המלון החדש של אורי בורי."
מה עם החמאם והבזאר התורכי והעיר שהרבה יותר נקיה? אני שואלת ומופתעת לשמוע שבמסלול ההליכה לא עברה הקבוצה במקומות אלו.

מפגש נוסף קיימה הקבוצה עם עומר כהן, צעיר יהודי מ"קבוצת המחנכים" - כ-60 צעירים מתנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד, שחיים ופועלים בעכו מזה 8 שנים במסגרת קבוצות שיתופיות, ועוסקים בחינוך בעיר ובסביבה. כאן נחשפו סנדרה ודועאא לסוג אחר של שיח. לא שיחה שמדברת על הקונפליקט הערבי-יהודי,  אלא גישה שאומרת לדבר על המשותף ועל עשיה.
לדועאא המפגש היה קצת משעמם בגלל הציפיה שלה לשמוע את הצד השני ועמדותיו "רציתי שהוא ידבר על התושבים הערבים ואיך הם מרגישים אבל הוא לא דיבר על זה".

סנדרה מסכמת את הסיור בעכו: "ההפרדה בין ערבים ויהודים בעכו זה עצוב ולא נעים, אבל גם ראיתי שיש אנשים שעושים כדי לשנות."
שאלתי את דועאא- מה תהיה בשבילך הצלחה בסוף שנת הלימודים? והיא אמרה :"להשאר בקשר טוב גם עם הערבים וגם עם היהודים שבקבוצה."
וסנדרה מוסיפה ואומרת על תכנית הסיורים : "זו תכנית נהדרת. יש הרבה דעות קדומות והיה לי קשה לראות, שהרצון להתקרבות הוא קטן יותר אצל היהודים מאשר אצל הערבים."

צילום: נג'אם נאסר אל דין

שתף