כבר 4 שנים בארץ ועדיין מופתעת, איך לאנשים בארץ אין ניסיון עם האחר

מכללת עמק יזרעאל

ראיון עם ד"ר פאידרה שפירו, מכללת עמק יזרעאל

"אני גרה בנטופה ישוב שיש בו מעל 100 משפחות דתיות, הישוב הכי קרוב אלינו זה בעינה נג'ידאת ויש אנשים שגרים כבר הרבה שנים בנטופה ואף פעם לא היו שם, כאילו מקבל פרס מי שלא היה שם."
את כל זה מספרת לי פאידרה שפירו, ד"ר לתרבות בתחום נצרות ויהדות שעוסקת במחקר והוראה במכללת עמק יזרעאל, ושואפת לבנות יחסים טובים יותר בין הקהילות, ליצור ולארח דיאלוגים במרכז מחקר ללימודי הנצרות, שהיא שותפה להקמתו במכללה.

והיא ממשיכה לספר על ה"אחר" בישובה. המורה לקרטה הוא מבעינה נוג'ידאת, בשנה הראשונה כולם חששו, והיום הוא ומשפחתו מסתובבים חופשי בישוב, גם הילדים חזרו מבית ספר ושאלו למה כל הערבים שונאים אותנו (כך הם שמעו בבית הספר), הרי אנחנו מכירים את המורה לקרטה, הם ישר הבינו  שהסיפור הוא לא רציני.

המפגש עם הסטודנטים מפגיש אותה עם חוסר הניסיון של הסטודנט במפגש עם האחר: בסיור שעשינו עם הסטודנטים בפרויקט של עמותת מבט היו סטודנטים שאף פעם לפני כן לא נכנסו לכנסיה ("אבא אומר שאסור להכיר"), והיו תלמידים מוסלמים שאף פעם לא נכנסו לכנסיות בנצרת למרות שהם גרים בסמוך ("מה אבדתי שם").

שאלתי אותה האם בסיור שנערך לסטודנטים, היא הייתה מרוצה מהמפגשים. היא אומרת שהיא רצתה שיחות ופחות הרצאות, ולשמוע נקודת מבט של נוצרי שחי כערבי במדינת ישראל, ולא שיעור על הנצרות. היא מצאה שמאד קשה לנוצרים לדבר אישית. האוונגליסטים, היא אומרת, מאד רגילים לדבר על איך הם הגיעו לאמונה ופחות רגילים לדבר "אישית".

אני הבאתי אותם לנצרת כי רציתי שצעירים ידברו עם צעירים. אם יש לך משהו משותף יש לך בסיס לערוך שיחה, לפני שמגיעים לנושאים הקשים .

צריך לדעת על ההיסטוריה של יהדות ונצרות ואסלאם, אני מרגישה שהיהודים אומרים :"הם שונאים אותנו בגלל שאנחנו יהודים וישראלים, ובעצם הם (היהודים) לא יודעים כלום על נצרות, על קתולים ופרוטסטנטיים".

סיכמנו שתינו שיש עוד הרבה עבודה לעשות.

  ועדיין מופתעת, איך לאנשים בארץ אין ניסיון עם האחר

ראיינה: חדוה ליבנת, ספטמבר 2012

 

שתף