יום העצמאות, יום הזכרון ויום הנכבה - איך מציינים אותם?

שייך לפרוייקט: 

זכרון.
איך מתחילים בכלל לכתוב על נושא מורכב כל כך? ומאיזו נקודת מבט?
איפה מסתיים הזכרון שלי, ומתחיל הזכרון הלאומי? ואיפה מסתיים הזכרון של הלאום שאני משתייכת אליו, ומתחיל הזכרון של בני הלאום השני?

כחלק מפעילות העמותה באוניברסיטת חיפה, דובר השבוע על יום הזכרון, יום העצמאות, ויום הנכבה. בין היתר, הוצג פרק מתוך העונה השניה של סדרת המופת "עבודה ערבית", אשר במהלכו מתלבט אמג'ד, ערבי ישראלי, האם לאפשר לביתו להשתתף בטקס יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, כחלק ממקהלת בית הספר. בין היתר, עלו שאלות די קשות אודות תפקידה של מערכת החינוך בשני הימים הללו.
ראשית, ייצוגו של יום הזכרון הישראלי במערכת החינוך הערבית ישראלית. מצד אחד, ילדי המערכת הזו חיים בשטח שכרגע נחשב לארץ ישראל, מתקציב חינוך של מדינת ישראל, וניתן לומר שהחיילים שנפלו, נפלו גם בהגנה עליהם (בעמוד ענן, למשל, הטילים שנפלו בירושלים נחתו בשכונה ערבית..). מנגד, בחלק מהמקרים מדובר בחיילי האויב, שכן לא כל ערביי ישראל מגדירים את עצמם כישראלים, אלא כפלשתינאים.

סופר במהלך המפגש על ילדה, אשר ביקשה לעמוד בשעת הצפירה ואילו מורתה הורתה לה לשבת, בטענה שהן פלשתינאיות ואינן לוקחות חלק במסורות ישראליות. כן סופר על מורה שאילצה את תלמידותיה לעמוד, והענישה ילדה אשר דרשה לשבת, שכן הוריה הסבירו לה שאין לעמוד בשעת אבל על חיילי הצבא הישראלי.
מה מקומה של המורה במקרים הללו? האם יש לכפות על התלמידים לעמוד? האם יש לכפות עליהם לשבת? כמובן, נקודת האמצע תהיה במתן אפשרות החלטה אישית לתלמידים, אך הבעיה תוותר בעינה, כיצד נוכל לאכוף את זכות הבחירה של התלמידים?

שאלה נוספת אשר עלתה, נגעה לאזכור יום הנכבה במהלך יום העצמאות, בבתי הספר הערבים. בשנת 2011 התקבל חוק אשר נודע בתקשורת כ"חוק יום הנכבה", והוא קובע, בין היתר, כי בידי שר האוצר הזכות לשלול תקציב (ואף לקנוס) ממוסד אשר יציין את יום העצמאות כיום אבל, או יציין אירועים אשר במהותם שוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. החוק מנוסח בלשון כללית, אך כמובן שהוא מתייחס, בין היתר, למסורת ציון יום הנכבה ב15 למאי, שאמור היה להיות יום העצמאות הישראלי (המדינה הוכרזה בתאריך ה14 למאי, בגלל כניסת השבת).

מהו בעצם יום הנכבה? מדובר ביום לציון עזיבתם (מרצון או בכפייה) של 700,000 מערביי ארץ ישראל למדינות ערב, מה שיצר את בעיית הפליטים הפלשתינים, ומכאן הדרישה ל"זכות השיבה".
מידע נוסף על ארועי הנכבה, בכתבתו של אבי אסולין - "ברחו או גורשו"

לאחר שהסברנו מהו החוק, ומהו היום- אני מזמינה אתכם להשתתף בדיון בדף הפייסבוק של העמותה: https://www.facebook.com/amutat.mabat. מה דעתכם? האם החוק דמוקרטי, או שהוא מהווה פגיעה בחופש הביטוי ופוגע באוכלוסיה הערבית, צאצאי בעלי האדמות שחיו פה לפני כ65 שנים?

כתבה: דניה גיא-רון

שתף