ואהבת לרעך כמוך - שאל אותי כיצד (קבוצת דתיים חילוניים במכללת כנרת)

שייך לפרוייקט: 

אפי נגל בן 23 מנחה את הפורום הדתי-חילוני במכללת כנרת לצד ליאור שורר, מנכ"ל מבט. אפי הוא מסוג האנשים שאם אין להם עשרה דברים לעשות במקביל הם משתגעים משעמום. פוקוס על מנחה צעיר במבט והצצה לפורום הדתי-חילוני במכללת כנרת.

הוא לומד מדעי המדינה ותקשורת כבר שנה שניה, ממלצר ונותן שיעורים פרטיים במחשב ובסטטיסטיקה לסטודנטים אחרים. אם לא די באלו הוא מתנדב בפרויקט הסברה של משרד החוץ הישראלי שבמסגרתו הוא נוסע אחת לשבועים לחיפה להרצאות בטכניון ומשתתף בסיורים ובסדנאות ברחבי הארץ. בזמן שנשאר, הוא מצליח לזעום על ההיצע המוגבל של פעילות תרבותית שמציעה אגודת הסטודנטים במכללה. באחת הפעמים שבהן הביע בפני רכזת התרבות באגודה את מורת רוחו, היא הציעה לו להנחות את הפורום הדתי-חילוני שהחל להתארגן באותה עת והוא, איך לא? הרים את הכפפה.

מאז הוא וליאור נרתמו לגיוס המשתתפים יחד עם גרעין ראשוני של סטודנטים שנדלקו על הרעיון מראשיתו. אחד הבולטים בהם הוא עמית שמאלי שגם מרכז את הקבוצה של הפורום בפייסבוק. "הגיוס לא היה פשוט" אפי מספר. "בהתחלה לא היה ברור מי אחראי על זה: אגודת הסטודנטים, העמותה, המנחים ? אבל כשהפנמנו שהכל תלוי בנו, זאת היתה כבר התקדמות. הגרעין הראשון היה של ששה שבעה חברים וחברות שלנו ששיכנענו באופן אישי. בהמשך נכנסנו לכיתות והצגנו את הסדנה ובסוף הקמנו דוכן בקמפוס ובמשך שלושה ימים כל מי שעבר שם בהפסקות שמע וראה אותנו. זה היה הכי אפקטיבי, כי כל מי שכבר נרשם עמד שם, עשינו שמח, חילקנו מרק ושתיה, דיברנו עם סטודנטים ושיכנענו אותם להצטרף."

אחרי שלושה מפגשים הקבוצה התיצבה על כ-15 משתתפים בהם חילונים ודתיים, דתיים לשעבר, בנים ובנות עם דעות מגוונות. אפי עצמו גדל בעפרה ולמד בישיבה תיכונית, למרות שכבר בגיל צעיר ידע שלא ימשיך לשמור מצוות בבגרותו. הוא מאמין גדול בחינוך ומודאג מכעס ושנאה מיותרים שקיימים בין דתיים וחילוניים בעיקר על רקע מחלוקות בין ימין ושמאל.

"חייבים לשמור על היכולת להידבר כדי לישב סכסוכים פנימיים שמחלישים אותנו. כשמדברים רואים שהרבה פעמים המחלוקות אינן כה עמוקות, יש שנאה מיותרת שגורמת לאנשים להתבצר מאחורי סיסמאות. עם הדברים האלה אפשר להתמודד בסדנה של מבט."

ליאור שורר: "פעילות מבט במכללת כנרת התחילה בתשס"ט, עם קבוצה אחת. בשנה שעברה הפעלנו כבר שתי קבוצות והשנה פתחנו שלוש. לאלה מצטרף כעת פורום הדיאלוג הדתי-חילוני כקבוצה רביעית. קבוצה זו נפתחה ביוזמה מקומית, בזכות הביקוש והעניין של הסטודנטים, ולכן קיומה משמח אותנו במיוחד. אנו מתרשמים שעובדה זו משקפת בכנרת, התעוררות של שיח רב-תרבותי ופועלים כדי  שילך ויגבר."

ינואר 2011

שתף