הקמנו קבוצה חדשה – קבוצת פאזל במעונות מכללת עמק יזרעאל

שייך לפרוייקט: 

ענת לוין מנהלת את המעונות במכללת עמק יזרעאל, במעונות מתגוררים 335 סטודנטים. כלומר זה מפגש עם 335 אנשים עם הרגלים שונים - אישיים, משפחתיים ותרבותיים, היא מנהלת את מערך המעונות כבר 5 שנים.
הקמת קבוצת מפגש (פאזל) במעונות מהווה עבורה צורך ליצור הכרות ושיח רב תרבותי בין הדיירים אשר יאפשר הקשבה, פתיחות, הכרויות שלא היו נוצרות אלמלא הסדנא וכן יאפשר במה לאי -הסכמה.
היא מקווה שיהיה שיח על הזהות על כל מרכיביה, יש מסגרות נוספות במעונות שמפגישות את הסטודנטים, למשל ועדת תרבות, אבל היא קבוצת משימה ולאו דווקא דיאלוג.
למרות שזוה רק ההתחלה, היא כבר שמעה מהסטודנטים המשתתפים שהם מרוצים ונוצרה דינאמיקה טובה. "הייתי שמחה לראות יותר משתתפים,  אבל זו רק ההתחלה. אני מניחה שאם זה יהיה טוב זה יעבור מפה לאוזן ובשנה הבאה יצטרפו נוספים.
חשוב לי גם שהפרויקטים שיעשו שיהיו משמעותיים לתושבי המעונות, הקבוצה הרי משתנה משנה לשנה וצריך לקחת את זה בחשבון כשחושבים על פרויקט. במהלך העבודה כשעולות סוגיות רב תרבותיות שאני לא בטוחה בדרך הטיפול בהן אני מתייעצת עם מייצגי תרבות שאני מכירה. אבל תמיד יש הפתעות .
כשמגיעים סטודנט/ית  בן 22-25 אחרי צבא/שנת שרות/טיול בחו"ל זה שונה לגמרי מבן/בת 18 שזו להם היציאה הראשונה מהבית, והשוני הזה מעבר לשוני הלאומי/דתי /תרבותי גורם לכל אחד מהם להתמודד באופן שונה עם המציאות."
 
ישי אזולאי הוא רכז הקבוצה במעונות מכללת יזרעאל, אותה מנחה מילי רומי.
בקבוצה 12 משתתפים: 6 בנים ו-6 בנות , 9 יהודים, 2 ערבים ונוצריה ממוצא רוסי. ישי עצמו סטודנט שנה ב' לפסיכולוגיה וסוציולוגיה וגר במעונות, והקבוצה ברובה מורכבת מדיירי המעונות.
הרעיון לקבוצה במעונות התפתח מתוך הדיאלוג הטבעי של הדיירים, שמגיעים ממגזרים ומתרבויות שונות בארץ. ישי שגדל בירושלים כדתי וכימני מעיד על עצמו שהלימודים במכללה והמגורים במעונות פיתחו אצלו חשיבה פתוחה יותר ופחות סטריאוטיפית.
שאלתי אותו על העבודה בתור מרכז הקבוצה. "רכז, זה האיש שמגשר בין כל השותפים למיזם: מילי וליאור מעמותת מבט , המכללה - המעונות, הדיקאנט, יחידת מעורבות חברתית וכמובן הסטודנטים. לכולם יש דרישות, הערות והצעות, והדרך למלא את כולם בהצלחה - זאת העבודה שלי."
מי צועק הכי חזק? אני שואלת.  כולם,, אבל אני לא מקשיב לאף אחד, הוא עונה בהומור.
השילוב של הגופים והאנשים מעניין ולכן אני שם.
 
האם השתתפת כבר בקבוצה מעין זו? 
לא, אבל אחרי פגישה ראשונה עם מילי וליאור, והרבה שאלות קשות, החלטתי להצטרף ליצירת הפרויקט גם במעונות. בהתחלה הופתעתי מההיענות של הסטודנטים ורק בהמשך הבנתי את המורכבות הנדרשת בכדי להקים את הקבוצה. הפתעה נחמדה קיבלתי אתמול בבוקר כשקבלתי sms מאחד הסטודנטים: "איזה כייף היום יום שני!!!  וזה היום של הפאזל יזרעאלי".
 
איך הסתדרה הקבוצה עם המבצע שהיה עכשיו בדרום?
"תכנית הקבוצה מובנית מאד, מילי המנחה הסבירה שלא נעסוק כרגע במלחמה כי אנחנו בשלבים מוקדמים של יצירת הקבוצה והבנת הזהות הפרטית והקבוצתית. לקבוצה יש אורך נשימה ותהליך שצריך לעבור יחד כקבוצה, בכל מקרה, מילי אפשרה לפנות אליה או  לדבר על הנושא בדף הפייסבוק שנפתח לקבוצה.
הקבוצה, למרות שהיא רב גונית, מתאפיינת בשלב זה של "חייה הקבוצתיים" כמקום בטוח ואישי ללא הצורך להגן עליה או להיות דובר המגזר שממנו באנו, את ישי זה משמח, "אני מרגיש שהמשתתפים הגיעו ממקום בטוח, ומרגישים שהם מגיעים ממקום של שוים מול שוים".
כתושבי המעונות יכול כל דייר להחליט איפה לשים את עצמו, בחדר ספון על לימודיו וחבריו, או לצאת ולהסתכל על התמונה החברתית המגוונת שמסביבו. ישי מעיד על עצמו: "כאחד שכבר שנתיים מתגורר במעונות בחרתי להתחבר גם לקבוצות שלא נחשפתי אליהם באופן טבעי ולראות את הבן אדם שעומד מאחורי הסטיגמות. בשבילי הקבוצה מכוונת את החוויה שיש בחיי היום יומיים הרגילים במעונות ונותנת כלים להתנהלות בחברה הישראלית.

נובמבר 2012

תגיות:

שתף