בוב ספוג בחליסה

שייך לפרוייקט: 

כ-35 סטודנטים ו-50 תלמידים השתתפו בצביעת ציורי קיר, גינון קהילתי ופיסול סביבתי בשכונת חליסה בחיפה, ובהמשך בהפנינג משותף שכלל מוסיקה, הופעות של הרכבים מקומיים, ואוכל שהכינה קבוצת נשים מן השכונה. היה מוצלח ומרגש, והוכתר כהצלחה משמעותית עבור כל השותפים והמשתתפים. בפרויקט הסיום של התכנית היו שותפים מחלקת הרווחה בחליסה בראשותו של חמודי סעיד, היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטת חיפה בראשותה של איריס פסלר וילדים ופעילים מהמרכזים השונים בעיר שהסטודנטים התנדבו בהם בנוה יוסף, תל עמל ועוד.

פרויקט הסיום שנערך בשכונת חליסה סיכם את פעילותן של שתי קבוצות שהנחתה עמותת מבט במסגרת תוכנית מנהיגות קהילתית של היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטת חיפה. הקורס האקדמי המבוסס על תכנית מבט מספק השלמה תיאורטית ואקדמית לפעילות התנדבותית בשכנות המעורבות בחיפה. הסטודנטים היהודים והערבים שהשתתפו בתכנית התנדבו בארבעה מרכזים קהילתיים ועבדו עם התושבים במגוון תחומים החל מעבודה עם עולים, הפעלת מועדוניות לילדים, לימוד עברית לנשים ערביות וכלה בהפעלת חוג צילום.

בשלב ההכנה הכשירו הסטודנטים את המקלט המשמש את שלוחת המתנ''ס בחליסה ורשמו את מתווה הציור על הקירות. עיקר העבודה על קירות המקלט תוכננה להתבצע יחד עם הילדים כדי לחזק את מחויבותם לשמור על תוצאות הפעולה. פרויקט הסיום עצמו כלל שני חלקים:
בחלק הראשון התחלקו המשתתפים בין אתרים שונים בשכונה ועמלו על ציורי קיר, פסל סביבתי ושתילה של צמחיה חדשה בגינה קהילתית.
בחלקו השני התרכזו המשתתפים ותושבי השכונה להפנינג שכלל מופע שירים של נער מקומי , להקת דבקה של נערות ופיתות שהכינה קבוצת נשים. נשאו ברכות ונאומים והיה שמח וחגיגי.

היחידה למעורבות חברתית המפעילה את התוכנית למנהיגות קהילתית זו השנה החמישית הייתה שותפה משמעותית של מבט גם בפרויקט ''דירות פתוחות'' שנערך בשנים קודמות.
ליאור שורר הנחה את אחת הקבוצות לצד יוסף עבד אל גאפר וגם ניהל את הקשר עם האוניברסיטה והשותפים הרבים.

מה תרם לדעתך להצלחת התוכנית השנה ?
''אחד הלקחים של היחידה למעורבות חברתית בשנה שעברה, היה הידוק הקשר בין הסדנה ובין הפעילות בשטח. השנה הקפדנו יותר להשתמש בדוגמאות מהשטח והדגשנו את הקשר בין המודלים התיאורטיים שעוסקים בדינאמיקה של מפגש בין-תרבותי ובין החוויות של המשתתפים. ערכנו סיורים בחיפה ולמדנו מקרוב על המורכבות של היחסים בין יהודים וערבים בעיר וגם על הנתונים שתומכים בדו קיום. היבט חשוב של תכנית מבט הוא הבניה של קבוצת סטודנטים מגובשת. הלכידות של הקבוצה אפשרה לראשונה לצור במסגרת של הקורס למנהיגות קהילתית פרויקט סיום משותף לכל המרכזים שבהם התנדבו הסטודנטים. רק קבוצה מגובשת יכולה להוביל מהלך שמשתף הרבה מאד גורמים ודורש תאום ברמה גבוהה.''

נסרין מורכוס מנהלת שלוחת המתנ''ס בחליסה התרגשה מאוד לראות את הסטודנטים ואת הילדים שהגיעו לחליסה משכונות אחרות כדי להשתתף בפרויקט. ''אנשים בשכונה נעצרו מול המקומות שהמתנדבים עבדו בהם ואמרו לי כמה חשוב להם שמגיעים לכאן אנשים ועושים משהו בשביל התושבים ובשביל הסביבה.'' נסרין הקימה את השלוחה לפני שנה ושמונה חדשים מאפס ועובדת קשה מאד יחד עם הצוות שלה כדי לפתח תוכניות ושירותים חדשים עבור התושבים. ''לא תמיד שיתוף הפעולה עם גורמים מבחוץ עולה יפה אבל במקרה של מבט, שיתוף הפעולה היה מצוין, הסטודנטים היו עצמאיים ויוזמים והצוות של מבט היה כל הזמן בקשר ועדכן אותי כל הזמן בהתפתחויות.''
נסרין היא מנחת קבוצות בעצמה ועסקה הרבה בבניית תוכניות חברתיות ובהתאמת תוכניות למגזר הערבי. ''התוכנית של מבט והיחידה למעורבות חברתית הייתה השנה מצוינת. היה ברור כי הסדנה שהסטודנטים עוברים מעשירה אותם ונותנת להם כלים משמעותיים לעבוד עם התושבים ולקדם שינוי חברתי.''

מג'ד סלימן, בת 23, לומדת לתואר שני בתרפיה באמנות ומהמשתתפות הבולטות בתכנית, יזמה סדנת צילום לבני נוער בשכונה. התלמידים שהנחתה צילמו בשכונה את הדברים שהם גאים בהם וגם את הדברים שלדעתם דורשים שינוי ויצרו קולז'ים המבטאים את השאיפות שלהם לגבי עצמם וסביבתם. ''בהתחלה הרגשתי שחליסה היא מין גטו כזה. לא רק שאנשים מבחוץ נמנעים מלהגיע לכאן. גם התושבים מאד חשדנים כלפי זרים. הילדים באים ממשפחות עניות מאוד ויש להם המון קשיים ותסכול מהמצב שלהם.'' היא מספרת. ''הם היו מופתעים מזה שמישהו מעוניין לראות היכן הם גרים או מתעניין בחיים שלהם ובחלומות שלהם. היה ברור לי שהעבודה שלנו מוצלחת כשהיחס של הילדים אלי ואל חבריהם השתנה. ההערכה העצמית שלהם גדלה, הם התחילו להקשיב זה לזה ולהתנסח יותר טוב. זה היה מאד מרגש והיה שווה את המאמץ.''

הצלחת הסדנה, הפעילות בשכונות ופרויקט הסיום מחזקת את השותפות בין מבט ובין היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטת חיפה. בשנה הבאה צפוי הפרויקט להמשיך ומתוכנן פרויקט נוסף בו ישמשו חלק מהסטודנטים כמנחים שיעבירו סדנאות של מבט המותאמות לבני נוער בשכונות המעורבות של חיפה.

כתבה שפורסמה על פרויקט הסיום בחליסה באתר בוקרה (בערבית)
תמונות נוספות

יולי 2011

תגיות:

שתף