אביב רב תרבותי בבית ברל - פלסטינה בשנות ה-40

שייך לפרוייקט: 
אביב רב תרבותי בבית ברל - תלבושות  מפלסטינה של שנות ה-40

חג אביב רב תרבותי שנערך במכללת בית ברל ב-24 במרץ 2011, הזמין את הסטודנטים במכללה לחוות את התרבות החומרית של יהודים ושל הערבים בא"י- פלסטינה בשנות ה-40.

היוזמה והארגון הם של סטודנטים בקורס "מנהרת הזמן" שהוא קורס בהיסטוריה של תוכנית המצטיינים של בית ברל, בו לומדים סטודנטים יהודים וערבים מבתי הספר השונים המרכיבים את המכללה. במהלך הקורס חקרו הסטודנטים את חיי היום יום של תושבי הארץ במחצית הראשונה של המאה ה-20.
מי שתהה איך נראה סניף בנק בתקופת המנדט הבריטי ? מה לבשו אז יהודים וערבים בערים ובכפרים ? או איזו מוסיקה הושמעה אז בתחנות הרדיו ? הגיע למקום הנכון.

סתיו גביש, סטודנט שנה ב' בחינוך, שהוא גם ראש מדור רב תרבותיות באגודת הסטודנטים (יחד עם מרים חאג' יחיא), היה בין מארגני האירוע.

''רצינו לגרום לסטודנטים במכללה להתחבר לתקופה שלפני קום המדינה ולראות איך יהודים וערבים חיו אז בארץ. לכן, על סמך העבודה של כמה קבוצות מחקר, עשינו שחזור מדויק ככל האפשר של פריטים ומקומות אופייניים לתקופה גם בחברה הערבית וגם בישוב היהודי. התוצאה היא הפנינג אביבי שמשלב היסטוריה וגם קצת נוסטלגיה. חשוב לנו שיהודים וערבים יבלו יחד ובאותה הזדמנות ילמדו משהו על חיי היומיום של זולתם.

אנחנו רגילים להכיר את ההיסטוריה דרך המלחמות, חשוב להראות שאז והיום אנשים חיים קודם כל את חיי יומיום ואת התרבות שלהם. המוסיקה שאנחנו שומעים וסגנון הישיבה בבית קפה הם חלק מהמציאות ומההיסטוריה לא פחות מהאירועים שזוכים להיכתב בהיסטוריה, והם גם אומרים עלינו לא מעט. אני חושב שדרך ההיסטוריה האלטרנטיבית הזו יש סיכוי טוב יותר למפגש בין בני אדם.''

סטודנטים מהמכללה ותלמידי תיכון שהוזמנו יכלו במהלך היום להצטלם בתלבושות משנות ה-40 , לשבת בבית קפה ערבי מסורתי ואפילו להפקיד כספים בבנק אנגלו-פלסטינא ולהשתמש בשטרות של התקופה.  היו גם תחנות של אוכל מסורתי, מלצרים בלבוש תקופתי הסתובבו בין האורחים ושרתו אותם. ברקע שידרה תחנת רדיו מוסיקה אופיינית לתקופה בערבית ובעברית וכן מהדורות חדשות מוקלטות מאותה תקופה. בנוסף, היו גם הופעות מוסיקה של אמנים יהודים וערבים.

עמותת מבט החלה בסמסטר הזה להפעיל במכללת בית ברל סדנה להבנה בינתרבותית בשיתוף פעולה עם אגודת הסטודנטים, משרד הדיקן והיחידה לטיפוח השיח הרב תרבותי במכללה. סתיו ומרים, המנהלים את מדור רב-תרבותיות באגודת הסטודנטים משתתפים גם בסדנה של מבט.

שתף