מגדר / נשים «» גברים

לחנך בחברה מרובת תרבויות - סיכום כנס במכללת קיי

קהל בכנס במכללת קיי. צילום: דוד גברו

כמה מאות משתתפים ביקרו ב-29 במרץ 2011  בכנס "חינוך בחברה מרובת תרבויות" במכללת קיי בבאר שבע. זהו הכנס הראשון מתוך סדרה של כנסים בנושא הצפויים להתקיים במכללה. היוזמה המבורכת ששותפים לה גם מכון מופ"ת ואונסק"ו נועדה להעמיק את השיח בנושא על רקע המורכבות התרבותית והחברתית המאפיינים את ישראל.

ילדים נשלחים למוסד סגור - על גבן של משפחות מוחלשות

מדינת ישראל מובילה בעולם בהיקף הוצאת ילדים מביתם בכפייה והשמתם במוסדות סגורים.
נשים בעלות כוח וסמכות מנהלות את מערך האינטרסים הפטריארכלי. פקידות הסעד (פקידי סעד גברים הם מיעוט) משרתות את תעשיית מוסדות הרווחה, ההולכת ומתעצמת על גב אמהות מוחלשות וילדיהן.

המאמר מאת אסתר הרצוג באתר "העוקץ"

תשומת לב לגוף האישה ולקול הנשי במדינה - בחירות בארה"ב 2012

סרטון חדש של פרויקט אג'נדה ש"מיועד לכל הפוליטיקאים שמאמינים שלנשים אין אוטונומיה על גופן". 28 נשים שואלות את הפוליטיקאים שאלה אחת:
 "If you don't trust me with my body, why should I trust you with my country?"

מה יש ללמוד מאמהות מפלצות? ביקורת על ספרה של תמר הגר "בכוונה תחילה"

ספרה של תמר הגר "בכוונה תחילה" הוא פיסה אמיצה של כתיבה פמיניסטית, המתעקשת לראות בנשים העניות והפושעות אדם וסובייקט. היא מניחה שרצח ילדים בידי אם ענייה כמו גם דבקות של אם בקריירה אקדמית הם תוצרים של בחירה אישית ותולדה של כוחות חברתיים.

התרומה של הספר הן ביחס למחקר קיים והן במעשה הפוליטי שהוא עושה חשובה מאד גם בהקשר הפמיניסטי. הספר עצמו הוא פיסה אמיצה של כתיבה פמיניסטית לא רק בגלל העיסוק האמפטי בנשים שהיו בשוליים, ואפילו לא רק משום שהיא מעזה להציג צורות חדשות של ידע שלא מבוססות על הדרת הפרטי, האישי, הרגשי – הנחשבים כמובן לנשיים. הגר מתעקשת לראות בנשים העניות והפושעות אדם וסובייקט. היא מניחה שלמרות שאלו נשים לא מלומדות שעשו דבר נורא, המעשה הזה הוא חלק מהשאיפה שלהן לחיים טובים, חלק ממשבר רגשי, אימה ופגיעות שמכוננים את חיי כולנו.

המאמר מאת מירי רוזמרין באתר "העוקץ"

מדוע חג המימונה הוא קשה לעיכול בציבוריות הישראלית?

החג הזה אולי מעצבן אותנו כי הוא עומד בסתירה לכל מה שאנו רגילים בחגים האחרים: זהו חג מרוקאי עם גוונים מטריארכליים, כלומר, חג שמבטא פטריוטיות מרוקאית אתנית ולא לאומיות ציונית. חג שקורא תיגר נגד ההפרדה הבינארית שיצרה הפטריארכיה הציונית והפטריארכיה הדתית במדינת ישראל בין יהודים לערבים, בין נשים לגברים. חג שמקלקל את הרצף הנפלא של לוח השנה העברי ואת ההבניה של הקורבנות היהודית כבסיס לכיבוש ולתוקפנות נגד שכנינו הערבים. חג מלא שמחה שתקוע לנו אי שם בין פסח לערב יום השואה. והכי נורא, חג שאינו בשליטתה של ההגמוניה הציונית. זו הסיבה ככל הנראה שהחג הזה מוציא את כל השדים והשדות הגזענים מחוריהם, ואת כל הפוליטיקאים שרצים לבתיהם של קבלני הקולות ומצטלמים בפוזות נוטפות דבש ושמן מהמופלטות.

הגיע הזמן לחזור למקורות הסימבולים של החג ולהפוך אותו לחג של כולם, לחג של אחווה אנושית בין אדם לרעהו, לחג של עוצמה והעצמה נשית ולחג של שלום ואחווה בין יהודים לערבים ולמוסלמים. תרבחו ותסעדו.

המאמר מאת שירה אוחיון באתר "העוקץ"

קבוצת דיאלוג בבית ברל - מה באמת קורה שם?

בבית ברל פועלת עמותת מבט כבר מספר שנים. לענת שובל, שמנחה קבוצה כזו, היה חשוב שנקודת הפתיחה של הקבוצה תהיה שוויונית. למרות שתכנית מבט מדברת על רב-תרבותיות בהקשר הכולל, ולאו דווקא על ציר של יהודים וערבים, לענת היה חשוב השוויון ברמה הבסיסית  ביותר - הרמה המספרית, שיהיה מספר זהה של ערבים ויהודים ומספר זהה של גברים ונשים. זה נשמע בסיסי ולא בעייתי, אבל זה לא כך במכללה שיש בה יותר תלמידות מתלמידים, ותהליך קבוצתי שדורש פתיחות ושיח.
 

הדרת נשים בתכנון ערים

הדרת נשים בתכנון ערים - מי צריכה חניה בורוד?
הרשת כמעט קורסת (הלוואי) מעיסוק בנושא הדרת נשים, להדיר נשים אפשר באופנים שונים והפעם: מי צריך עיר שמתחשבת בתכנון בנשים.
עבודה עמלנית של העירייה בשיתוף הציבור יכולה להניב השלכות מרחיקות לכת על חיי נשים בעיר. אז למה המיזם של עיר ידידותית לנשים סובל מדימוי כל כך שטחי? סיגל אופנהיים-שחר עם תשובות אפשריות, כתבה באתר "העוקץ"

שייך לקטגוריה ראשית:

Subscribe to RSS - מגדר / נשים «» גברים

שתף